خانه هوشمند چیست ؟

با پیشرفت تکنولوژی ایده‌ی خانه های هوشمند بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاده است. اما تعریف خانه‌ هوشمند دقیقا چیست؟ تکنولوژی آن از کجا ریشه گرفته است و در آینده به چه شکل خواهد بود؟ نقاط قوت و ضعف آن چه هستند؟

خانه های هوشمند
رویای دیروز، واقعیت امروز!

تعریف خانه هوشمند

خانه ی هوشمند را می‌توان با استفاده از سیستم‌ های هوشمند، خودکارسازی کارها و متصل کردن ابزار و وسایل خانه به سیستم مرکزی و کنترل از راه دور آنها تعریف کرد. هدف اصلی از این کار بهبود کیفیت زندگی و القای احساس راحتی در خانه برای کاربر می باشد. پروتکل خانه هوشمند به شما اجازه می‌دهد ابزار و وسایل خانه را برای استفاده در ساعات مختلف روز برنامه‌ریزی کنید. تمامی وسایل خانه توسط یک سیستم مرکزی قابلیت کنترل دارند و می‌توانید با اتصال این سیستم به تبلت و یا موبایل خود کنترل تمامی وسایل خانه را با یک کلیک در دست داشته باشید. 

سیستم کنترل مرکزی

بدون یک سیستم مرکزی که وسایل خانه را به یکدیگر متصل کند، برای انجام هر کاری باید در زمان مربوطه و به صورت فیزیکی اقدام کرد. سیستم کنترلی مرکزی با برقراری اتصال بین وسایل خانه و کنترلر مرکزی، شما را از سختی انجام این کار رها می‌کند. وسایل خانه همانطور که آنها را برنامه ریزی کنید فعالیت خودشان را انجام خواهند داد.کلید یک ساختمان واقعا هوشمند، اتصال تمامی وسایل به یکدیگر و کنترل آنها توسط سیستم مرکزی است. 

سیستم-گرمایش-و-سرمایش-هوشمند
گرمایش و سرمایش هوشمند

با اتصال ترموستات هوشمند به سیستم مرکزی، دمای هوای داخل خانه با در نظر گرفتن باز و بسته بودن پنجره ها تنظیم می شود و پس از خالی شدن خانه، سیستم گرمایشی خاموش خواهد شد.

سیستم امنیتی هوشمند
سیستم امنیتی هوشمند

دوربین‌های متصل به سنسورهای حرکتی پس از شناسایی حرکت توسط سنسورها فعال شده و سیستم آلارم به حالت آماده باش درمی آید. 

سیستم-روشنایی-هوشمند
روشنایی هوشمند

ال ای دی های هوشمند به صورت خودکار نور خود را در ساعات متفاوت شبانه روز و با توجه به میزان نور موجود در فضا تنظیم می‌کنند.

درب-و-پنجره-هوشمند
درب و پنجره هوشمند

در زمان باز شدن پنجره ها، سیستم گرمایشی خاموش می شود تا از مصرف بیهوده ی انرژی جلوگیری کند. پس از بسته شدن پنجره ها سیستم گرمایشی به صورت خودکار به فعالیتش ادامه می دهد.

اجزاء خانه های هوشمند

اینترنت بی سیم

لپتاپ، تبلت یا تلفن هوشمند

ارتباطات سیمی امن

سیستم کنترلی مرکزی

سوالات متداول

خانه ای که درب پارکینگ آن به محض رسیدن شما باز خواهد شد، سیستم روشنایی از راه دور و توسط تبلت یا موبایل شما کنترل می‌شود و دوربین‌های امنیتی اطمینان حاصل می‌کنند که در خانه از امنیت بالایی برخوردار باشید. خانه های هوشمند با خودکارسازی کارها و اتصال وسایل خانه و کنترل از راه دور آنها، تجربه‌ای لذت بخش و آرامش دهنده از زندگی در خانه خودتان را برای شما به ارمغان می آورد. هدف اصلی از داشتن چنین خانه ای، بهبود کیفیت زندگی و راحتی هر چه بیشتر کاربر در خانه و همچنین برقراری امنیت و ایمنی است. علاوه براین، سیستم هوشمند خانه به شما کمک می‌کند مصرف انرژی خود را کاهش دهید و به صورت بهینه از منابع استفاده کنید.

در حال حاضر خانه های هوشمند امکانات بسیاری را برای تسهیل زندگی روزمره در اختیار کاربران قرار می دهند. اگر بیرون از خانه هستید و فراموش کرده اید که لامپ‌های خانه را خاموش کرده اید یا خیر، می‌توانید با استفاده از تبلت یا موبایل خود به راحتی و از راه دور آنها را خاموش کنید. سیستم گرمایشی قابلیت سفارشی سازی طبق تنظیمات شما را دارد. قبل از این که به خانه برسید می توانید ماشین لباسشویی خود را روشن کنید تا لباس ها را قبل ار رسیدن شما بشوید و بسیاری قابلیت دیگر. تمامی وسایل خانه به سیستم هوشمند خانه متصل هستند و می‌توانند توسط کاربر برنامه‌ریزی شوند. برای مثال اگر پرده‌های خانه بسته شدند، دوربین‌های امنیتی و سنسورهای حرکتی بیرون از خانه فعال شوند. همچنین می‌توانید وسایل خانه را به صورت زمانی برنامه‌ریزی کنید تا در طول شبانه روز و در زمان‌های مورد نظر روشن و خاموش شوند. 

خانه هوشمند بر اساس سناریو و برنامه‌ریزی مختص به خود کارهای تعریف شده را انجام می‌دهد و کارهای خانه را کنترل کرده و برآنها نظارت می‌کند. با اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر، کاربر نیازی به انجام کارهای خانه به صورت فیزیکی نخواهد داشت. برای مثال زمانی که پنجره‌های خانه باز می‌شوند سیستم گرمایشی خانه خاموش خواهد شد. قلب خانه های هوشمند، پردازنده یا کنترلر مرکزی نام دارد که تمامی وسایل خانه با استفاده از آن به یکدیگر متصل می‌شوند. این سیستم می‌تواند به صورت بی سیم و استفاده از وای فای و یا با اتصالات سیمی نیز پیاده سازی شود. 

از مهمترین مزایای خانه های هوشمند می‌توان بی‌نیاز کردن کاربر از انجام کارها به صورت فیزیکی دانست. علاوه بر این، سنسورهای حرکتی و دوربین‌های امنیتی با نشان دادن خانه زمانی که در آن حصور ندارید امنیت را تضمین می‌کنند. ترموستات و سیستم روشنایی هوشمند مصرف برق شما را کاهش می‌دهند، برای مثال با باز کردن پنجره سیستم گرمایشی خانه خاموش خواهد شد تا از مصرف بیهوده جلوگیری کند. یکی دیگر از بزرگترین نقاط قوت سیستم کنترل هوشمند راحتی پیاده سازی و استفاده از آنها می‌باشد. 

این سوالی است که خیلی از افراد ممکن است به آن فکر کنند. امنیت این خانه ها به نرم افزارها و پلتفرم‌های مورد استفاده در آنها بستگی دارد. همانند سایر نرم افزارها و سیستم‌های الکترونیکی، استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی مناسب و بروز نگه داشتن آنها و رعایت نکات امنیتی متداول در استفاده از سیستم بیسیم باعث جلوگیری از اتفاقات ناخواسته می شود. کارشناسان ما اطمینان حاصل خواهند کرد که سیستم هوشمند خانه شما کاملا بروز و به دور از خطاهای امنیتی باشد تا امنیت  شما به صورت کامل تضمین شود. 

افزایش درخواست برای این خانه ها و استفاده از کاربردهای فوق‌العاده آنها نشان دهنده روند مثبت رشد این صنعت و میزان استفاده از آن می‌باشد. کشورهای دنیا در حال پیشرفت تکنولوژی‌های مرتبط با این خانه ها و تسریع این امر با سرمایه‌گذاری‌های کلان می‌باشند. این موضوع به معنی ورود محصولات جدید به این بازار خواهد بود. تمرکز سازندگان تجهیزات هوشمند سازی به سمت ربات‌های هوشمند برای انجام کارهای خانه و پس از آن ساخت شهرهای هوشمند می‌باشد. در شهرهای هوشمند نه تنها خانه‌ها، بلکه اتومبیل‌ها و زیرساخت‌ها با یکدیگر در ارتباط خواهند بود تا تجربه‌ای هوشمند از زندگی در شهر را برای مردم فراهم کنند.  

همین حالا طعم هوشمند بودن را بچشید!

آیا می‌خواهید خانه هوشمند خود را متناسب با نیازها و خواسته های شخصی خود بسازید؟ کارشناسان ما با بازدید رایگان از پروژه شما، بهترین راهکارهای هوشمند سازی را در اختیار شما قرار می‌دهند. همچنین اگر می‌خواهید تنها بخشی از خانه خود را هوشمند کنید و از امکانات آن استفاده کنید، فروشگاه خانه هوشمند برای شما است تا بهترین محصولات را با توجه به خواسته هایتان انتخاب کنید. برای انتخاب محصول متناسب با زیرساخت‌های خانه و نیازهای مرتبط خود مشاورین فروشگاه تجهیزات هوشمند سازی در کنار شما هستند.

ساخت خانه هوشمند

هوشمند سازی خانه

فروشگاه هوشمند